Yurt Dışında Araba Kiralama ve Sınır Geçişleri

En çok merak edilen konulardan birisi de yurt dışında araba kiralama nasıl olur sorusudur. Özellikle bir ülke içinde bir çok şehri uygun fiyatlar da gezmek istiyorsanız veya ülkeler arası dolaşmak istiyorsanız en kolay ve rahat seçim araç kiralamak olacaktır.

Öncelikle ilk yapacağınız iş düzgün bir firma seçmektedir. Araba kiralama hizmetini tanınmış, kurumsal firmalardan almanızı tavsiye ederim. Europcar, Budget, Sixt, Avis gibi büyük firmalardan almanız olası bir sorunda sıkıntıya girmemenize neden olacaktır. Zaman zaman bu firmaların yaptığı kampanyalar sayesinde kiralamanızı çok ucuza getirebilirsiniz.

Yurt Dışında Araç Kiralamak

Araba kiralamak istediğiniz firmayı belirlediniz. Bu firmanın internet sitesi aracılığıyla istediğiniz arabayı ve kaç gün alacağınızı seçtiniz. Daha sonra seçeneklerde sigorta, hırsızlık koruması, hasar koruması vs gibi arabayı oluşabilecek hasarlardan koruma var. Benim size tavsiyem full sigorta paketini yaptırmanız, bu şekilde bütün olası sorunlarda bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Kasko işlemlerini hallettikten sonra ister kredi kartı ile online isterseniz de rezervasyon yaptırıp aracı almaya gittiğiniz zaman ödemeyi yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var, arabayı kiralamaya gideceğiniz zaman kredi kartınızdan belirli bir miktar bloke çekim yapıyorlar. Olası bir kötü durumda kendilerini garantiye almak için… Bu miktar ülkelere, alacağınız arabaya ve firmalara göre değişiklik gösterebilir. Mesela ben Belgrad’ dan araç kiraladığım da 300 Euro kartımdan çekilmişti, İspanya’ da araç kiraladığım da ise 500 euro kredi kartımdan çekildi. Bu çekilen miktar aracı teslim ettikten 3-4 gün sonra iade ediliyor.

Yurt Dışı Trafik Kuralları

Aracı teslim alırken sağına soluna iyice bakın herhangi bir çizik, çarpma vs varsa onları görevli işaretliyor mu diye kontrol edin. Arabayı alıp yola çıktınız. En dikkat edilmesi gereken yerlerden biri de trafik kurallarıdır. Yurt dışında ceza ücretleri oldukça pahalıdır. Emniyet kemeri, hız sınırlarına aşırı dikkat etmelisiniz. Diğer bir hususta trafik ışıklarıdır. Sakın ola kırmızı da geçmeyin, yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyi unutmayın.

Yurt Dışında Sınırlardan Araba ile Geçmek

Şahsen ben ilk yurt dışı araba kiralama işini Sırbistan Belgrad’ da yapmıştım. Belgrad’ dan kiraladığım araç ile önce Bosna Hersek’ e geçtim daha sonra Karadağ’ a geçtim. Karadağ’ dan da tekrar Belgrad’ a dönerek yolculuğumu tamamlamış oldum. Bu yolculuğumda 3-4 kez sınırlardan geçtim. Sınırlardan geçişlerde herhangi bir sıkıntı olmadı, arabadan bile indirmediler. Yalnız burada dikkat edilecek bir konu ise aracı kiraladığınız firmanın arabayı başka ülkelere çıkarmaya izin vermesidir. Aracı kiralarken şartlara dikkat ediniz, bu şartlarda günlük kilometre sınırı, ülke dışına çıkış durumu belirtilmektedir.

Dediğim gibi sınır geçişlerinde hiç bir sıkıntı yaşamadım, 3 gün içerisinde yaklaşık 1600 km yol yaptım. 3 ülke gezdim, herhangi bir ceza, kaza yaşamadan gezimizi bitirdik. Arabayı firmaya teslim ettikten 4 gün sonra çekilen paranın kredi kartına geri iade edildiğini gördüm. Bir başka yazımda size araba ile balkan turu hakkında bilgi vereceğim.

Araba ile Ceza Yersem

İspanya gezimde 10 gün araba kiralamıştım. Hemen her yere araç park etmek yasak, park ettiğiniz yerdeki makineden fiş almanız gerekiyor. Merkezler de ingilizce uyarılar mevcut olsa da daha küçük yerleşim yerlerine gittiğinizde hep İspanyolca ile karşılaşacaksınız. Madrid’ de arabayı koyacak yer bulamamıştım. Bıraktığım yere geri döndüğüm de park fişini gördüm. Bir alışveriş merkezinde acele durdum 2 dakika sonra döndüğüm de ceza kağıdımı gördüm. Meğersem park ettiğim yer özürlü park yeriymiş. 200 Euro ceza yazmışlardı. Hiç bir cezayı ve park ücretini ödemedim. Tatilden geri döndüğümde kiralama şirketi 1-2 gün sonra bloke tutarını geri yatırdı. Ben de cezaları daha sonra keserler diye, kredi kartımı iptal ettirdim. Bu şekilde cezaları ödememiş oldum 🙂

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir