WordPress Tabanlı Web Sitesinde Bulunması Gereken Eklentiler

Günümüzde hemen her 3 siteden biri WordPress alt yapısını kullanıyor. Kullanımı kolay ve ücretsiz olduğundan en çok tercih edilen blog yazılımlarından biri haline geliyor. WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra yapacağınız ilk işlerden birisi eklenti eklemek olacaktır. Şimdi yüklenmesi önerilen eklentilere göz atalım.

WordPress Seo Eklentisi

Hemen herkesin ilk yüklediği eklentilerin başında seo eklentileri gelmektedir. Sitenizin title, keyword işlemlerini bu eklentiler sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. En çok kullanılan seo eklentileri All in one seo ve Yoast seo dur. İkisinden birini seçebilirsiniz. Bu eklentiler ile ilgili detaylı bilgiye daha sonraki yazılarımda yer vereceğim. All in one seo kullanımı biraz daha kolaydır. Yoast kullanımı biraz daha zor ve meşakkatlidir.

Spam Yorum Eklentisi

Blogunuzu açtınız içeriklerinizi girdiniz, siteniz Google index alınca spam yorumların gelmeye başlaması kaçınılmazdır. Siteniz ile alakası olmayan yorumlar, bağlantılara karşı Akismet eklentisini kullanacağız. Bu eklenti sayesinde spam yorumları sitenizden uzak tutacaksınız. Eklentiyi admin panelinizden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Cache Eklentileri

Web siteniz hitlenmeye başladıkça yavaşlamalar olabilir. Bunların önüne geçmek için cache eklentilerinden birisini kurmalısınız. Bu eklenti sayesinde siteniz daha hızlı açılacaktır. Önerdiğim cache eklentilerinden birini seçebilirsiniz; Fastest Cache, Wp Super Cache ve W3 Total cache…

İletişim Formu Eklentisi

WordPress blogunuzda kullanıcıların size kolaylıkla ulaşması için iletişim formu kullanmalısınız. Basit ve kolay kullanımı açısından Contact Form 7 Eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra İletişim veya Bize Ulaşın sayfası açıp içine eklentinin ayarlar kısmında ki kısa kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

Veritabanı Optimizasyonu

WordPress php tabanlı bir script olduğu için veritabanı olarak mysql kullanıyor. Yorumlar, yazılarınızın taslakları vs mysql da fazlalık oluşturuyor. Bu sunucunun geç cevap vermesine neden olup, sitenin geç açılmasına yol açıyor. Wp Optimize eklentisini kullanarak veritabanınızı optimize edebilirsiniz.

Adsense Yerleşimi Eklentisi

Sitemize ziyaretçiler gelmeye başladı ve para kazanalım diyorsunuz. Adsense veya başka bir firmanın reklam yerleşimlerini kolaylıkla yapabilmeniz için benim en çok tercih ettiğim iki eklenti var. Birisi Quick Adsense diğeri ise Adman… Bu eklentilerin ikisinden biri işinizi görür.

Yukarıda ki eklentilerin haricinde site haritalarını Google a göndermek için Xml Sitemaps eklentisini kullanabilirsiniz. Sayaç olarak eklenti kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Sayaç eklentisi kullanırsanız mysql a gereksiz yük binecektir, onun yerine Google Analytics veya Yandex Metrica kullanabilirsiniz. Sizlere tavsiyem gereksiz, kullanmadığınız eklentileri eklemeyin. Gereksiz eklentiler sitenizin geç açılmasına neden olabilecektir. Başka bir yazımda bu eklentileri tek tek inceleyip, nasıl kullanılacağına yer vereceğim.

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir