Ssl Geçtikten Sonra Bağlantı Güvenli Değil Hatası

Merhaba arkadaşlar, bir web sayfasının güvenli olup olmadığını anlamak için ssl sertifikası var mı diye bakarız. Alışveriş yapmadan önce, kredi kartı bilgilerimizi girmeden önce o sitenin güvenilir olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yıllardır bütün webmasterlar açtıkları siteler de ssl kullanmamaktaydı. Şu an bile benim websayfamda ssl sertifikası mevcut değil 🙂 En yakın zaman da benim de geçmem gerekiyor. Maalesef benim sayfamda da Bağlantı Güvenli Değil uyarısı çıkıyor.

Bu sayfanın bazı kısımları (örneğin resimler) güvenli değil

Dediğim gibi web sektöründe çalışan insanlar olarak sitelerimiz de ssl kullanmıyorduk. Google’ dan ssl sertifikasına sahip sitelerin arama sonuçlarında etkisi olacağı açıklaması gelince bütün webmasterlar, sitelerinde ssl sertifikası kullanmaya başladı. Ssl sertifikasına geçildikten sonra bazı wordpress tabanlı web sayfalarında hatalar oluşmaya başladı. En çok karşılaşılan sorunlardan birisi de ‘ Bağlantı güvenli değil ‘ hatasıdır. Tarayıcıda kilit resminin üstünde ünlem işareti çıkmaktadır. Bu işarete tıklayınca bağlantı güvenli değil, altında da bu sayfanın bazı kısımları (örneğin resimler) güvenli değil hatası gözükmektedir. Ssl sertifikamı aldım, kurdum neden böyle bir sorun oluyor diye düşünüyorsunuz. Hiç bir kod bilgisi olmadan tek bir eklenti ile bu sorundan anında kurtulabilirsiniz.

WordPress bağlantı güvenli değil çözümü

Yukarı da bahsettiğim gibi tek bir eklenti ile bu sorunu giderebilirsiniz. Bu sorunun nedeni eski resimlerinizin http uzantısını kullanmasıdır. Tek tek elle düzeltmek yerine, bu eklenti 1 saniye içerisinde bu sorunu düzeltecektir. Öncelikle admin panelimize girip eklentiler kısmına giriyoruz. Buradan yeni ekleye basıyoruz. Arama kısmına Really Simple SSL yazıyoruz. Eklentiyi indirip etkinleştirdikten sonra aşağıda ki gibi bir uyarı çıkıyor. Tek tuşa basarak eklentiyi aktif ediyoruz ve ssl hatası ortadan kalkıyor.

Buradan da Go ahead, active SSL ! tıklıyoruz. SSL activated yazısı ekrana geliyor. İşlem bu kadar basit 🙂 Şimdi sitenizin anasayfasını ve diğer sayfaları gezebilirsiniz. Tarayıcı kısmında sitenizin yeşil kilit işareti aldığını ve güvenli bağlantı yazısını göreceksiniz. Eklentiyi deaktif ederseniz siteniz tekrar eski haline dönecektir. Sitenizi yormayan, hafif bir eklentidir. Yapamadığınız bir yer olursa, yorum bırakabilirsiniz. Bir başka wordpress destek yazımızda görüşmek üzere, takipte kalın 🙂

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir