Lviv Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Pasaport Kontrolü

Merhaba arkadaşlar, ilk gezi yazımıza ilk yurt dışına çıktığım yerden başlamak istedim. Bu yazımda size Ukrayna’ nın Lviv şehrine yaptığım geziden bahsedeceğim. Lviv’ e nasıl gidilir, ucuz uçak bileti nasıl alınır, nerede kalınır, Lviv de kesin gidilmesi gereken yerler, neler yenilmeli, pasaport kontrolünde yaşanılabilen sıkıntılardan bahsedeceğim.

Lviv’e En Ucuz Nasıl Gidilir ?

Çok yakın bir arkadaşımın gazı sayesinde yurt dışına çıkmak için ilk adım olan pasaportumu aldım. 10 yıllık toplamda 620 lira yatırarak pasaportumu aldım. Özel sektörde çalışan olmamdan dolayı bordo pasaport aldım. Daha sonra uçak bileti bakmaya başladım. Arkadaşımın desteği ile Lviv’ e gitmekte karar kıldık. Uçak biletini daha uygun olması nedeniyle Pegasus’ dan almaya karar verdik. Gidiş-dönüş 400 liraya uçak bileti aldım. Ben İzmir’den hareket etmemden dolayı, iç hat uçuşlarının da eklenmesiyle daha pahalıya geldi. İstanbul’ da oturan arkadaşım aynı uçuşu 280 liraya aldı. Biletimiz daha ucuz olsun diye el bagajı seçeneğini kullandık. Sadece el çantamızla yolculuk yaptık.

Lviv ‘ de En Uygun Nerede Kalınır

Uçak biletimizi aldıktan sonra sıra geldi kalacağımız yeri seçmeye… Yaptığım araştırmalar sonucunda, biraz da rahat olsun diye ev kiralamaya karar verdik. Ev kiralamak için en uygun siteler airbnb ve booking arkadaşlar. Ben booking ile kiralamaya karar verdim. Lviv’ de kalacağımız eve 5 gun için 450 lira para verdim. Lviv için biraz pahalı olabilir ama ev çok büyük, dublex tarzda bahçeli ve müstakil bir evdi. Mutfağı, çift banyosu, 4 yatak odası olan içinde buzdolabı, tv, fırın, çamaşır makinesi, ütü bulunmaktaydı. Sabahları evde kahvaltı yaparız düşüncesiyle böyle bir ev seçtik. Kaldığımız ev : https://goo.gl/lcyEZl … Lviv merkeze 1,5-2 km uzaklıkta olmasına karşın üst sokağında tramvay geçmesi, sakin bir bölgede olması ve yakınında market bulunması bize büyük kolaylık sağladı.

Lviv Yolculuğu ve Pasaport Kontrolü

Uçak bileti ve kalacağımız yeri ayarladıktan sonra sırada gideceğimiz günü beklemek kalmıştı. İlk yurt dışı gezim olacağından dolayı heyecanlı bir bekleyiş oluştu 🙂 Nihayet uçuş günü geldi, bavulumu hazırladım. Uçak biletimi el bagajı seçtiğimden dolayı çok fazla bir şey götürmedim. Yurt dışına çıkarken çantanızda diş fırçası, diş macunu, parfüm, koltuk altı deodorantı, pantolon, tşört, çorap, iç çamaşırı , ayakkabı, şarj aleti, kulaklık gibi önemli şeyleri bulundurmanızı öneririm. Metal kutuda deodorant, saç spreyi, taş köpüğü yanınızda varsa bunları uçağa almazlar. El bagajınızda bunları bulundurmanız yasaktır. Parfüm içinde 100 ml’ i geçmemesi gerekmektedir aksi halde parfümünüze elveda diyebilirsiniz.

Eşyalarımız hazırladım ve son kontrollerimi yaptım. Evden çıkmaya hazırım. Evden çıkarken pasaportunuzu sakın unutmayın ! Yanınızda kalacağınız yerin çıktısı ve gidiş dönüş uçak biletinizin çıktısı kesinlikle olmalı ! Aksi halde ülkeye alınırken zorluklarla karşılaşabilirsiniz, ülkeye almama gibi bir durumda var !

İzmir’ den İstanbul’ a yapılan uçak yolcuğunun ardından Sabiha Gökçen dış hatlar terminaline geldim. Pasaport kontrolünden önce yurt dışı çıkış pulu almanız gerekmektedir. Yurt dışı çıkış pulunu da aldıktan sonra pasaport kontrolünden geçerek resmen ülkeden çıkmış olduk 🙂 Sonra uçağımızı kalkacağı saati beklemeye başladık. 1,5 saatlik bir uçuştan sonra kaptanımız iniş için alçalmaya başlayacağının haberini verdi. Sağ salim Lviv Danylo Halytskyi havaalanına inmiş bulunduk. Çantamızı aldıktan sonra uçaktan inerek pasaport kontrolüne doğru yol aldık.

Pasaport Kontrolünde Sorulan Sorular

Pasaport kontrolünde önce arkadaşım geçti. Daha önce yurt dışına giriş çıkışı olduğundan ve Schengen vizesi olduğundan ona hemen mühür basarak gönderdiler. Sıra bana gelince heyecan bir kat daha arttı. Pasaport memuru Ukrayna’ da gördüğüm ilk kadındı 🙂 Gayet suratsız bir şekilde ‘ First Travel ‘ dedi. Benim ‘ Yes‘ dememle birlikte sağ taraftaki polis odasını gitmemi söyledi. Polis odasının önünde benimle birlikte bekleyen 7-8 kişi vardı, benden sonra da gelenler oldu. Sıranın bana gelmesini beklerden hemen her duyguyu yaşadım 🙂 Korku, heyecan, kafada soru işaretleri 🙂 Sıra bana gelmeden kalacağım yer ve uçuş bilgilerimin olduğu kağıtları ayarladım. Sıra bana geldi ve içeri girip oturdum. Pasaport kontrolü sırasında kısa ve net cevaplar vermeye, heyecanlanmamaya çalıştım. O ara soğukkanlılığım tuttu pasaport polisi ne sorarsa anında cevap verdim. Bana 4 tane soru yöneltti ve iyi tatiller dedi. Pasaport kontrolünde sorulan sorular ve cevaplarım ;

Nerede kalacaksın ?

Kalacağım yeri söyledim ve çıktısını gösterdim.

Kaç gün kalacaksın ?

5 gün kalacağımı söyledim.

Dönüş uçağın ne zaman ?

Dönüş uçağı bilgilerimi uzattım.

Kaç paran var ?

Yanımda 200 Euro olduğunu söyledim.

Kontrol memuru iyi tatiller diyerek beni mühür bastırmaya gönderdi. Topu topu 1,5-2 dk kaldım içeride. Pasaportuma mühür basıldıktan sonra Ukrayna’ya girmiş oldum. Gece geç saatte gelmemiz nedeniyle otobüs vs yoktu. Taksiye binmek içinde Ukrayna para birimi Grivna gerekliydi. Hemen orada bulunan bankalara ait atmlerden Türkiye’ de ki banka hesabımdan para çektim. Her para çekişinde 8-10 lira gibi bir masraf alınıyor. Daha sonra taksiye binerek eve geldik. Taksiye 120 grivna ödedik bu da 10-12 lira gibi bir miktar yapıyor. Ülke ucuz olduğundan dolayı nereye giderseniz gidin taksiye fazla para vermezsiniz. Ev sahibinden anahtarı aldık ve yorgunluğumuzu gidermek için uykuya daldık. Bundan sonra ki yazımda gezilecek yerleri, yemekleri, tarihi yerleri ile Lviv’ den bahsetmeye devam edeceğim.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir